goldcup
03 بهمن 1401 - 13:32

گزارش یک رسوایی؛ در «چرخ گوشت» کی‌یف چه می‌گذرد؟

یک خبرنگار انگلیسی در حین تهیه گزارش از یکی از شهرهای تحت کنترل کی‌یف، تصاویری منتشر کرد که نشان می‌دهد ارتش اوکراین در ساختمان‌های مسکونی تسلیحات نظامی مخفی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، الکس روسی، خبرنگار شبکه اسکای نیوز انگلیس در جریان تهیه گزارش از شهر آرتمیفسک در بخش تحت کنترل کی‌یف، تصاویری پخش کرد که از مخفی کردن تسلیحات در ساختمان‌های مسکونی این شهر حکایت دارد!

روسی در این گزارش گفت: تانک‌های دوران شوروی و خودروهای زرهی صف به صف در ساختمان‌ها پنهان می‌شوند. در داخل شهر، نیروهای اوکراینی را می‌بینیم که دام گذاشته و تجهیزات تقویتی وارد می‌کنند.

گزارش یک رسوایی؛ در «چرخ گوشت» کی‌یف چه می‌گذرد؟

وی در این گزارش یادآور شده که این شهر (که ۲ سال پس از کودتای دولتی اوکراین به باخموت تغییر نام داده) متروکه بوده و عمده ساختمان‌های مسکونی آسیب دیده‌اند. الکس روسی همچنین اضافه می‌کند: مردم شهر را ترک کرده‌اند. اینجا بودن خیلی وحشتناک و جنگ از رگ گردن هم به شما نزدیک‌تر است.

آرتمیفسک در شمال دونتسک در منطقه تحت کنترل رژیم کی‌یف قرار دارد و حالا به نوعی به «چرخ گوشت» ارتش اوکراین تبدیل شده و آنها در این شهر تلفات سنگینی را متحمل می‌شوند. این شهر که غالباً از آن به عنوان کلید دونتسک یاد می‌شود، برای هر دو جبهه جنگ (اوکراین و روسیه) بسیار حائز اهمیت است.

این شهر همچنین یک مرکز مهم حمل و نقل برای تامین نیازهای نیروهای اوکراین مستقر در دونباس محسوب می‌شود. وزارت دفاع روسیه ۱۳ ژانویه اعلام کرد که شهر سولِدار کاملاً آزاد شده و تسخیر این منطقه راهبردی، قطع زنجیره تامین تجهیزات و نیازهای ارتش اوکراین که در آرتمیفسک مستقر هستند را میسر می‌سازد.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل آگوست سال گذشته گزارشی را منتشر کرد که در آن گفته شده بود نیروهای اوکراین با تعبیه تسلیحات در مدارس و بیمارستان‌های شهرها، مقررات نظامی و جنگی را نقض می‌کنند. همچنین در این گزارش اشاره شده که نیروهای اوکراینی از مواضع مستقر در مناطق مسکونی حملاتی را تدارک دیده و همچنین به تاسیسات غیرنظامی در ۱۹ سکونتگاه مسکونی این کشور از جمله دونباس، خارکیف و نیکولایِف، سلاح و ادوات جنگی منتقل می‌کنند.

ارتش روسیه بارها اعلام کرده که نیروهای مسلح اوکراین بدون کوچک‌ترین توجه به وضعیت اسفناک غیرنظامیان، به مناطق مسکونی تجیهزات ارسال کرده و در این مناطق، مواضع نظامی خود را تجهیز می‌کنند!

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲(۵ اسفند ۱۴۰۰) بنا به درخواست جمهوری‌های دونباس برای رهانیدن آنها از ظلم رژیم کی‌یف و گروگان‌گیری این رژیم، فرمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 992680